Kim Kardashian sapo u diagnostifikua me një sëmundje të rëndë

 

Nëse jeni ndër miliona ndjekësit e Kim Kardashian në Instagram, e dini se ajo vuan nga sëmundja e psoriazës. Kjo sëmundje autoimune e lëkurës është mjaft e shpeshtë në SHBA, e cila prek rreth 8 milionë amerikanë – edhe pse mjekët nuk kanë gjetur ende kurë, fatmirësisht ka mënyra se si të trajtohet.

Kimi e bëri publike sëmundjen e saj së pari në vitin 2011, dhe nga atëherë ajo ka postuar në rrjete sociale, mënyra se si po e trajton këtë sëmundje që ta mbajë nën kontroll.

Mirëpo ky do ishte vetëm fillimi për problemet mjekësore të yllit!

Premiera e sezonit të 17 të Premierës në “Keeping Up with the Kardashians” ishte e ashpër për Kim Kardashian West.

Jo vetëm që u mërzit nga drama motra e saj Khloe Kardashian po kalonte me babanë e vajzës së saj (ish-i dashuri i Khloe tani, lojtari i NBA, Tristan Thompson), por Kardashian Ëest gjithashtu mori disa lajme shqetësuese mjekësore.

Ylli 38-vjeçar zbuluan se ajo kishte disa simptoma shqetësuese.

“Jam ndjerë kaq e lodhur dhe duart e mia janë vërtetë të fryra”, tha ajo. “Ndjehem sikur po copëtohem. Duart e mia janë të mpira”.

Kardashian West spekuloi se bazuar në simptomat ajo besonte se ajo mund të ketë artrit reumatoid por vendosi të kërkojë një mendim profesional.

“Është kaq e frikshme,” tha ajo. “Kështu që, duhet të shkoj te mjeku dhe të shoh se çfarë po ndodh sepse nuk mund të jetoj kështu”.

Mjeku i saj thirri me lajmin se testet e saj të gjakut zbuluan antitrupa të shoqëruar me lupus dhe artrit reumatoid që e lanë Kardashian West në lot dhe “duke u frikësuar”.

Image result for kim kardashian crying

Sipas Klinikës Mayo, lupus është një sëmundje autoimune që shfaqet kur sistemi imunitar i një personi sulmon indet dhe organet e tyre, duke shkaktuar inflamacion i cili mund të ndikojë në sisteme të ndryshme të trupit.

Burimi: Cnn.com

——————————————–
Ju pëlqeu “Kim Kardashian sapo u diagnostifikua me një sëmundje të rëndë”?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.